São Paulo / Praha, 2012-2013


projects

” São Paulo / Praha ” Lucie J . Skřivánková

Projekt vznikl pod záštitou Českého centra v Miláně:

Betonová džungle chatrčí a chodníků přeplněných lidmi se otevírá v dálce na velkém plátně 2 x 3 metry namalovaném Lucií Skřivánkovou (Praha, 15/12/1982) u příležitosti projektu “Jeden jediný obraz”. Osobní výstava “São Paulo / Praha” Lucie Skřivánkové je uspořádána kurátorkou Susannou Horvatovičovou v La Porta Blu Gallery v Římě pod záštitou Českého centra v Miláně. Práce byla vytvořena po návratu malířky zpět do Prahy z výletu do Brazílie. Obraz je tedy výsledkem osobní zkušenosti autorky prožité mezi São Paulem a Prahou.

Velké plátno “São Paulo / Praha”, které doplňuje řada studií provedených technikou akvarelu, představuje významnou etapu uměleckého výzkumu Lucie Skřivánkové, který nastal po jejím návratu z Brazílie a přestěhování ateliéru do Bubenské v Praze. Městská krajina je tak vytvořená z kombinace brazilské čtvrtě, plné obchodů a galerií s pražskou čtvrtí Holešovice podél řeky Vltavy, v blízkosti funkcionalistické budovy Bubenská, která se stala domovem pro četné ateliéry umělců. Dílo 2 x 3 metry je rozděleno do dvou zón dynamickou linií silnice, která odděluje dvě města: Prahu a São Paulo, které přes architektonické rozmanitosti městské krajiny mají podobnou kulturní atmosféru. Okna fasád odrážejí měnící barvy a intenzivní odpolední slunce. Obrazová kompozice je distribuována pouze v některých ústředních částech plátna, které odrážejí emocionální stavy umělkyně. Ve vchodech paláců a obchodů bez zelených zón, jako i v několika málo metrech čtverečních Bubenské, se setkávají různí umělci a lidé. Městská architektura detailně namalovaná uprostřed má tendenci se oddělit a zmizet na okraji velkého obrazu, kde se objevují modré mraky a dokonce čisté bílé plátno otevírající horizont do éteru a nekonečného prostoru. Rychlejší rytmus městského provozu je vyjádřen volnými barevnými tahy štětce. Barevnost krajiny vytváří pocit hlasů lidí, které jsou slyšet na ulici mezi provozem, podél cesty spojující centrum s okraji města.

Styl Lucie Skřivánkové přechází od figurativního expresionismu do abstraktního Informelu. Připomíná to návrat k figurativnímu umění a k městské scéně 80. let, zejména návrat k maliřské tendenci vyvinuté v 80. a 90. letech na umělecké škole v Drážďanech. Různé městské architektonické styly v malbě “São Paulo / Praha” jsou vytvořené pouze prostřednictvím dynamických čárek, jež mají tendenci se zlomit směrem do středu obrazu se spirálovým pohybem. Ve stejné době se futuristické obrysy architektury otevírají a rozpadají se odstředivým pohybem na okraji plátna v intenzivních kyselých tónech barev zdůrazňujících osobní prožitek atmosféry prostoru.

Kurátorka projektu :  Susanna Horvatovičová

Vystaveno:

České centrum v Miláně, Via G. B. Morgagni, 20 20129,  Itálie, Leden 2013

LaPortaBlu Gallery, Arco degli Acetari 40, Řím, Itálie, červen 2012

Sao PauloxPrague, 2x3m,2012
Sao Paulo x Prague, 200×300 cm, 2012

Fotky z vernisáže

L1060753

L1060760

L1060759

L1060744