Slavné domy na plátnech. Niemeyerem omámená malířka vystavuje v Ostravě. iDnes.cz


press

mfdnes 2014 niemeyer kruh

“Po setmění jsem sledovala město”

Je přitom jednou z mála umělkyň, které se v tvorbě inspirují právě architekturou. “Baví mě ji na plátnech přestavovat,” říká výtvarnice. “Malováním architektury se zabývám už čtrnáct let,” říká Lucie Jindrák Skřivánková a vysvětluje, že zaměření její tvorby souvisí s tím, že celý život žije ve městě.

“Už na střední jsem po setmění sledovala město. Kontrasty tvořené pouličním osvětlením a daná atmosféra okamžiku mě vždy fascinovaly. A já ji zachycovala přímo v plenéru,” líčí jednatřicetiletá výtvarnice.

A zatímco plátna inspirovaná brazilskou architekturou, která spatří návštěvníci současné ostravské výstavy s názvem Po stopách Oscara Niemeyera, jsou spíš autorčinou představou či snem o tvorbě slavného architekta, brzy nastane chvíle, kdy autorka bude malovat na základě reálných předloh. Za necelý měsíc totiž vyráží do své oblíbené Brazílie na celý měsíc a týden.

Postřehy z cesty chce zveřejňovat na blogu

Jak Lucie Jindrák Skřivánková vysvětluje, obnos potřebný na cestu dokázala získat díky portálu Hithit.com.

“Cestu mi umožnili moji fanoušci, sběratelé a přátelé, kteří na ni prostřednictvím Hithitu přispěli. Každý z nich za darovanou částku dostal odměnu. Ať malbu,

kresbu nebo pohlednici z Brazílie,” přiblížila princip fungování portálu výtvarnice. Postřehy ze své cesty plánuje pravidelně zveřejňovat zde.

Nejprve ji čeká samostatná výstava v brazilském hlavním městě a bude také hostem českého velvyslanectví v Brazílii, kde uspořádá i workshop pro studenty. “Poté, co si nafotím dostatečné množství materiálu, odletím s rodinou do Ria de Janeira a jeho okolí,” těší se Lucie Jindrák Skřivánková.